Menu
POLECAMY
Fotografia Ślubna

Informacje

Nazwa Gibasy (groń Gibasów, Gibasówka) pochodzi od nazwiska Gibas, które to do polowy XIX wieku nosili wszyscy gospodarze.

Atrakcje

Z przełęczy rozciąga się szeroka panorama na wschód i południe - cały Beskid Żywiecki. Przy dobrej pogodzie widać część Tatr. Można podejmować wycieczki jednodniowe: w kierunku Leskowca (groń Jana Pawła II), Suchej Beskidzkiej, Mucharza, a dalej na zachód w kierunku Łysiny. W pobliżu znajdują się jaskinie szczelinowe na Czarnych Działach (ok. 15min. pieszo). Jest również Grota Komonickiego z największym wodospadem w Beskidzie Małym (ok. 1godz. pieszo w jedną stronę).

Legenda
Na przysiółku stoi murowana kamienna kapliczka z figurką J. Chrystusa upadającego w wewnątrz. Z kapliczką związana jest następująca legenda: mianowicie, w tym miejscu stały kiedyś dwa domy, w którym mieszkało dwóch gospodarzy. Wojny domowe były przez nich prowadzone całe życie, lecz na starość pogodzili się fundując ową kapliczkę. Wewnątrz na postumencie pod figurką są wykute dwie postacie podające sobie ręce na zgodę (dwaj gospodarze). Można dodać, iż w czasie ostatniej wojny w kapliczce znajdowała się skrzynka kontaktowa AK.

Rezerwacja telefoniczna
692-284-011
Copyright by RUFI www.gibasy.prv.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.